Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na těchto stránkách nejdete netradiční stručný popis zajímavostí a praktických informací pro cykloturisty objevující krásu Chřibů.

Většina tras začíná a končí na Smraďavce z důvodu, že právě tady je autocamp a chaty, kde jsou "přespolní" kolaři ubytováni.

Počty kilometrů jsou orientační. V každém případě doporučuji mít po ruce místní podrobnou cyklomapu.

Pokud se v této rubrice špatně zobrazí text, není to chybou vašeho PC.

1. Trasa 20 km:

Smraďavka - Na Pile - Buchlov - Barborka - Buchlovice - Smraďavka.


Trasa vás vede údolím podél potůčku Dlouhá řeka okolo cyklohospůdky U křížku. Dále podél lesů až k Raččí studánce Na Pile. Zde pokračuje táhlým stoupáním směrem k hradu Buchlovu. Překonáte silnici Trenčín - Brno a pokračujete do kopce k hradu. V těchto místech slabší jedinci kolabují, ti zarputilejší nechápou, kde se v Chřibech takový kopec vzal. Odměnou je spočinutí pod hradem Buchlov a občerstvení v některém z místních bufetů. Jako horskou prémii si vyšlápnete ke Kapli svaté Barbory a zpětně sešupnete dolů k rozcestí pod Buchlovem. Zde nasaďte přilby a zkontrolujte brzdy, čeká vás několikakilometrový sjezd do Buchlovic. Těm stokilovým, jako jsem já, budou brzdy hořet! Děti budou u vytržení. Kdo to dokáže, ať zastaví na pokraji Buchlovic v hospodě U Maca. Doporučuji výborné halušky. Jinak přijedete na překrásné náměstíčko v Buchlovicích, kde ve venkovní hospodě Na Rynku můžete nabrat sil na další kilometry. Následně vyrazíte do kopce podél Buchlovského zámku, podjedete silnici Trenčín - Brno a pořádně to můžete rozkalit dolů z kopce okolo přehrady Sovín a na Smraďavce zašlajfovat patama. Proč patama? Protože v tuhle chvíli již brzdové gumičky nemáte.
Zajímavosti: Pěkné výhledy na Buchlov a Barborku.


2. Trasa 35 km:

Smraďavka - Na Pile – Ocásek – Kazatelna – Kozel – Cimburk – Stupava – Staré Hutě – Zikmundov – Buchlov – Holý kopec – Na Pile – Smraďavka.


Ze Smraďavky se vydáte při Dlouhé řece Na Pilu. Zde Vám Raččí studánka poskytne poslední osvěžení před táhlým a dlouhým stoupáním na hřeben. Následně vyrazíte do prudkého kopce směr vrchol Ocásek. Spodní část cesty je asfaltová, výše přechází do povrchu zpevněného kamením. Na vrcholu je cesta již jen písčitá a nezpevněná, ale vcelku dobře sjízdná. Minete Ocásek a můžete se zastavit na Kazatelně. www.kazatelna.chriby.cz. Dále pokračujete z kopce směrem na Stupavu. Zastavíte u studánky U mísy, která Vás obdaří živou vodou a následuje skalisko Kozel. www.kozel.chriby.cz . Poté sjedete ke zřícenině Cimburk a ke Koryčanské přehradě. Na silnici odbočíte vpravo na Stupavu. Po pěkné a málo frekventované silnici dorazíte do obce Stupava. U silnice se můžete zastavit v bistru Aladinka nebo pokračovat obcí k lyžařskému svahu a nové restauraci U Orla, kde se vaří. Dále pokračujete směrem na „konec světa“ Staré Hutě. V obci na točně stojí jediná hospoda U Kata, která je v současné době uzavřená (to je škoda, to je škoda…). Ještě před koncem obce odbočíte vpravo na hrad Buchlov. Lesem vystoupáte na louky s hezkým výhledem na část obce a polní cestou pokračujete ke statku Zikmundov, pokocháte se pohledem na pasoucí se koně a vyrazíte na hrad Buchlov. Pod hradem je několik možností občerstvení, kterých můžete využít. Z Buchlova se vracíte zpět k hlavní silnici Trenčín – Brno. Zde nastává kritické místo trasy. Musíte překonat vozovku na opačnou stranu v místě nepřehledné zatáčky a po druhé straně pokračovat asi tak 100 m k odbočce do lesa. Pokud jste se živí dostali až sem, máte vyhráno. Čeká Vás lesní asfaltová cesta bez provozu. Napojíte se na okruh okolo Holého kopce. Dáte-li se vpravo a vystoupáte ještě několik set mírných metrů, přijedete na bývalé odstavné parkoviště. Odtud se pustíte dolů do údolí. Po široké asfaltové silnici bez provozu si to pofičíte okolo hájenky Na Pile a dále až k hospůdce U Křížku. Když U Křížku zastavíte, tak máte za sebou 8 km dlouhý sjezd a před sebou zaslouženého oroseného Regenta. Na Smraďavku už zbývá asi jen 1,5 km. V bufáči U splašeného jezdce pak uzavřete tuhle zajímavou cyklotrasu.

Zajímavosti: Zřícenina Cimburk, Staré Hutě, Kazatelna.

3. Trasa 20 km:
Smraďavka – Na Pile – Okruh Holý kopec – Smraďavka


Ze Smraďavky se vydáte údolím při potoku Dlouhá řeka ke křižovatce Na Pile. Cesta vede po rovině proti proudu potoka. Kocháte se ...vlevo louky, vpravo les, támhle koně, tady pes… V místě Na Pile se nacházíte na nejnižším bodu okruhu okolo Holého kopce. Vydáte se vlevo okolo hájenky dále při Dlouhé řece. Projíždíte údolíčkem a začínáte mírně stoupat do kopce po vrstevnici. Cesta je kvalitní asfaltová a široká. Po 3.5 km stojíte na vrcholu okruhu. Následuje mírný sjezd dolů. Z trasy si můžete odbočit ke Kamenné studánce. Vrátíte se na silničku a pustíte se z kopce dolů k rozcestí Na Pile. Okruh okolo Holého kopce je po kvalitní asfaltové široké cestě kde můžou jet i tři cyklisté vedle sebe. Kdo by si chtěl cestu zkrátit po zelené značce k táboru Dopravák může tak učinit za předpokladu, že je sucho. Varovná cedule, že za mokra je cesta nesjízdná, je na místě. Pěšina je samá překážka a i za sucha vám nedovolí popustit brzdy. Nicméně, pro otodoxní horáky je to „to pravé ořechové“.

Zajímavosti: Romantické údolí v místě Na Pile.


4. Trasa 20 km:
Smraďavka – Na Pile – Ranč Vlčák – Srub – Osvětimany -Smraďavka


Vyrazíte ze Smraďavky po silnici k rozcestí Na Pile. Po 1.5 km minete hospůdku U Křížku a tábor Dopravák. Dále následuje příjemná rovinka údolím podél potůčku Dlouhá řeka. Na Pile namasírujte lýtka. Čeká vás 2 km stoupání. Prvních 1000 m vám dá zabrat. Kolo se vám bude stavět na zadní a mozek se vám okysličí tak, že si vzpomenete i na to, co jste měli před 10 lety k obědu. Pokud jste měli to štěstí, že vás „nesestřelil“ některý z kolařů řítící se opačným směrem 70 km rychlostí a nesklátil Vás ani infarkt, stanete na rozcestníku. Zde odbočíte na Ranč Vlčák (Osvětimany) nacházející se pod stejnojmenným vrcholem a pustíte se z kopce dolů. Po pěkné asfaltce pojedete asi 2 km a když nebudete šahat na brzdy, tak těch 70 km uděláte taky. Ovšem, pokud váš požitek z jízdy nezhatí některý nezodpovědný houbař motající se po cestě. Sjedete tedy do údolí Vranovy Žleby. Na rekreační středisko Ranč Vlčák je to ze silnice malá odbočka vlevo. Na Ranči se můžete zastavit v bufetu, nebo můžete pokračovat ještě asi 2 km na Srub pod sjezdovkou. Tady doporučuji udělat si přestávečku a užít si příjemného posezení. Od sjezdovky dále pokračujete po silničce údolím na Osvětimany. V Osvětimanech projedete okolo hospody U Janošků a přijedete ke kostelu. Zde musíte zdolat opět prudké stoupání okolo kostela a vinohradů až k místu zvaném Nad Spářovy, kde je několik chalup. Projedete mezi domy a vjedete do lesa. Po písčité polní cestě zamíříte směr Smraďavka. Na rozcestí U Velebila si zvolíte jednu ze dvou tras, která Vás dovede na Smraďavku. Jedna trasa vede přes Přírodní park Stříbrnické paseky, která vás dovede až k přehradě Sovín. Zde vás čekají pěkné výhledy na pohoří Bílých Karpat. Druhá cesta vede k táboru Dopravák a následně k rozcestí U zabitého. Na Smraďavku pak můžete pokračovat buď po silnici okolo hospůdky U Křížku, nebo odbočíte přes Dlouhou řeku do lesa a lesem pokračujete na Smraďavku. Vyjedete z lesa a přijedete k autocampu, kde se v sezónu dobře vaří. A když budete mít štěstí, tak v bufáči U splašeného jezdce vám natočí Radegast sám velkej splašenej jezdec.

 Zajímavosti: Výhledy ze Stříbrnických pasek, srub Ski pod sjezdovkou.

5. Trasa 30 km

 Smraďavka – Buchlovice – Břestecká skála – Chabaně – Salaš – Velehrad – Břestek – Buchlovice – Smraďavka

Ze Smraďavky  se vydáte po silnici do Buchlovic. Projedete přes Buchlovické náměstí a pokračujete do kopce směrem k hradu Buchlov.   U restaurace U Maca odbočíte vpravo na žlutou turistickou značku a pokračujete až pod Barborku. Na louce (Chrastě) pod Barborkou se vám naskytne krásný pohled na hrad Buchlov a Barborku. Na prvním rozcestí odbočíte vpravo na červenou značku směr Břestecká skála. Polní cesta vede lesem mírně z kopce. Po 2 kilometrech  se objeví přímo před vámi na protějším svahu Břestecká skála. Následně vyjedete z lesa přímo u hospody  Pod Skalů.  Doporučuji kolo nechat u hospody a vydat se na vrchol skály.  Na vrcholu najdete romantické místo s pěknými výhledy.  Dále pokračujete od hospody lesem směrem osada Chabaně. Místy je úsek prudký  a směrem nahoru těžce sjízdný.  Vyjedete z lesa přímo u Sekvojovce obrovského  a jste na Chabaních.  Z osady Chabaně pokračujete po žluté značce lesem  polní cestou směrem na rozcestí Dubový díl.  Zde odbočíte vpravo na zelenou značku a pokračujete ze svahu směrem na obec Salaš. Cesta je místy úzká pěšina, místy lesní cesta.  V tomto úseku na konci srpna najdete velké množství ostružin přímo u pěšiny.  Z obce  Salaš se dáte silnici směrem na Velehrad. Před Velehradem doporučuji odbočit přes pole do autokempu. Projedete bránou a pokračujete po asfaltové cyklostezce lesem až do Velehradu.  Z Velehradu následně vyrazíte po silnici na Tupesy, Břestek,  Buchlovice a Smraďavku.

 Zajímavosti:  Břestecká skála, Sekvojovec obrovský,  Bazilika Velehrad.

 

6. Trasa 20 km:

 Smraďavka –  tábor Dopravák – Kamenná studánka -  Buchlov – Újezda – Trnávky – Smraďavka

Ze Smraďavky můžete zvolit cestu lesem okolo autokempu  na rozcestí U zabitého nebo se vydat po silnici okolo hospůdky U křížku. (U Jiřinky).  Za Dopravákem se dáte dle rozcestníku směr Buchlov.   Lesní asfaltová cesta je sice strmá, ale příjemná. Minete Kamennou studánku a překonáte silnici E 50 na druhou stranu.  Po ní  ujedete asi 100 m a odbočíte na Buchlov.  Po krásné silničce vyjedete až k hradu.  Zpět pojedete po stejné silnici jako jste přijeli k Buchlovu.  Na E 50  se vydáte směr Uherské Hradiště.  Po několika 100 m  minete po levé ruce  bufet Tramp.  Záhy však odbočíte vpravo do lesa na asfaltovou silnici zvanou stará brněnská cesta, která vede lesem souběžně s E 50. Po této cestě přijedete do místa nazývaného Újezda.  Odbočíte vpravo mezi chalupy. Čekají vás krásné výhledy do údolí Smraďavky a na Bílé Karpaty.  Projedete mezi staveními a následně odbočíte vlevo dolů do údolí.   Projedete okolo ranče Nevada  a dále po kamenité cestě sjedete až na silnici.   A to už jste opět na Smraďavce.  Vpravo asi 300 m je již hospůdka u Křížku.     

 Zajímavosti: Hospoda U Špalka,  uzené u Trampa, pěkné výhledy na Újezdě, koně na ranči Nevada.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

erectile tissue in nose

(antimalarial drug hydroxychloroquine, 25. 7. 2021 2:43)

hydro chloroquine https://plaquenilx.com/# what is hydroxychloride

EssequeReuri oawst

(pharmaceptica, 1. 7. 2021 10:42)

is erectile dysfunction covered by medicare https://www.pharmaceptica.com/

EssequeReuri flhut

(pharmacepticacom, 16. 6. 2021 22:11)

side effects hydroxychloroquine https://www.pharmaceptica.com/

High blood pressure symptoms

(AImmemehix, 8. 10. 2018 7:40)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-en-belgique/

Steep Blood Pressure and Basic nature Disease

(ATreploops, 29. 7. 2018 19:07)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-original-pas-cher/